Kis tengeri teknősök
National Geographic 2007.03.05. 18:50
Az Izrael és Libanon közötti fegyveres konfliktus okozta környezetszennyezés számos fajt veszélyeztet. Izraeli természetvédők még a nyár folyamán tengeri teknős-fészkeket telepítettek át biztonságos helyre, mint kiderült sikeresen: íme egy kép az egyik újszülöttről.
A tengeri teknősök tojásaikat a parti homokba ássák, ahol mintegy két hónap múlva – szülői segítség nélkül – maguktól kikelnek a kis teknősök. Az alig 45 centiméter nagyságú újszülötteknek éjjel, egyedül kell megtalálniuk a tengert, ahonnan már csak húsz-harminc év múlva - amikor elérik az ivarérett kort - térnek vissza rövid időre a szárazföldre, hogy a homokba ásott mélyedésekbe, lerakják tojásaikat. Érdekes módon, a tengeri-teknősök általában születésük helyén rakják le tojásaikat.
Az ál-cserepes teknősöket (Caretta caretta) - más tengeri teknős társaikhoz hasonlóan - számos tényező veszélyezteti, a tojáslopástól kezdve az élőhely szennyezéséig. Napjainkban egyre komolyabb problémát jelent a fényszennyezés is, amely a rovarok, a madarak és a kisemlősök mellett a teknősökre nézve is veszélyeket rejt.
A tojásrakó hely közelében lévő nagyvárosok fénye miatt ugyanis az újszülöttek gyakran nem a tenger, hanem a szárazföld felé indulnak el, ami a pusztulásukat jelenti. Az ál-cserepes teknős már felkerült a veszélyeztetett fajok listájára.
Az ember azonban nem csak veszélyt, hanem védelmet (a sors fintoraként éppen az embertől való védelmet) is jelenthet a faj számára. Az Izrael és Libanon közötti fegyveres összecsapás miatt, a Jeruzsálem központú Israel Nature and Parks Protection Authority nevű természetvédelmi szervezet a veszélyes nyílt tengerparti területről, az észak-izraeli Nahariyya falu közelében lévő biztonságos helyre telepített át több ál-cserepes teknős fészket.
Az áttelepítés után kikelt újszülöttek között akadt olyan is, amelyik nem tudott kimászni a fészekből – mint a fenti képen látható, augusztus 24-én világra jött kis teknős is, ám a természetvédők segítségével végül is biztonságosan elérte a tengert.
A múlt hónapban tengerbe ömlött olaj nem csak a vizet, de a partot is elszennyezte, veszélybe sodorva számos faj élő- és tojásrakó helyét.
|