Borneói folyamiteknős
National Geograhpic 2007.03.05. 18:55
A hongkongi természetvédelmi hatóságok foglalták le azt a borneói folyamiteknőst, amelyet mostantól a közönség is megszemlélhet a fővárosi Állatkertben. A világ egyik legnagyobb testű édesvízi teknősének számító faj eredetileg Délkelet-Ázsiában őshonos, és akár 80 centiméteresre is megnőhet.
Először látható magyarországi állatkertben a világ egyik legnagyobbra növő édesvízi teknősfaja, a borneói folyamiteknős (Orlitia borneensis). A Délkelet-Ázsiában, közelebbről Malajziában, Borneón, illetve Indonézia néhány további szigetén őshonos hüllőfaj legnagyobb egyedei akár 80 cm-esre és 50 kg-osra is megnőhetnek. A budapesti Állatkertben látható hím állat nagyjából 60 cm-es, kifejlett példány. Egyelőre egyedül ismerkedik a Madárház trópusi medencéjével, ám hamarosan egy pár is érkezik mellé. A borneói folyamiteknős veszélyeztetett fajnak számít, mivel húsát a Távol-Keleten sokan ínyencségnek tartják. A húspiacokon kilónként akár 2600 forintnak megfelelő valutáért is hozzájuthat az ember egy-egy ilyen állathoz, természetesen illegálisan. Ugyanezekből a teknősökből olyan szereket is készítenek Kelet-Ázsiában, amelyek a népi hagyomány szerint gyógyhatással bírnak. Az állatok páncéljából készült őrleményről például azt tartják, kiváló serkentőszer, és a rákos megbetegedések tüneteinek enyhítésére is alkalmas. Ráadásul kedvtelésből tartott állatként is nagy az érdeklődés a faj iránt, így rengeteg állatot fognak be illegálisan.
A legtöbb délkelet-ázsiai országban törvények tiltják a borneói folyamiteknősök befogását és kereskedelmét, és a helyi hatóságok rendszeresen le is foglalnak csempészett, vagy illegálisan tartott állatokat. Az Állatkertben mostantól látható borneói folyamiteknőst is ilyen eljárás során foglalták le a hongkongi természetvédelmi hatóságok. Budapestre az állat azért került, mert az európai állatkertek teknősvédelmi kampányának keretében a magyar főváros állatkertje vállalta, hogy befogadja a lefoglalt teknőst. Az illegálisan befogott, majd elkobzott állatokat ugyanis sok esetben már nem lehet visszavinni a természetbe. A tervek szerint a közeljövőben egy nőstény állat is érkezik Budapestre, és az állatkerti munkatársak abban reménykednek, hogy e veszélyeztetett hüllők idővel szaporodni is fognak.
|