a teknősök geometriája
Magyar Tudományos Akadémia honlapja, BME 2007.10.27. 18:39
Új magyar biológiai felfedezésről számol be a Nature: a Gömböc, a magyar matematikai találmány újabb nemzetközi tudományos sikerhez vezetett.
A teknősök geometriája
2007.10.17.
Új magyar biológiai felfedezésről számol be a Nature: a Gömböc, a magyar matematikai találmány újabb nemzetközi tudományos sikerhez vezetett.
A világ legrégebbi, 350 éve futó tudományos folyóirata, a Brit Tudományos Akadémia biológiai lapja (Proceedings of the Royal Society London, Series B) közzétette Domokos Gábor és Várkonyi Péter tanulmányát a teknősök geometriájáról, melyben a szerzők elsőként adnak tudományos (mechanikai) magyarázatot a magas, boltozatos teknőspáncél kialakulására. A patinás folyóiratban megjelent magyar tanulmányról közöl részletes elemzést legfrissebb hírei között a Nature news.
A mindig talpára forduló homogén „keljfeljancsi”, a Gömböc különleges formája adta az ötletet a tanulmányhoz, mely magyarázatot szolgáltat a teknőspáncél alakja és a teknős talpraállási képessége közötti kapcsolatra. A magyar kutatók rájöttek, hogy a lapos teknősök hosszú, izmos nyakuk segítségével tudnak talpraállni, míg a magas páncélú, boltozatos teknősök a - Gömböchöz hasonlóan - lényegében a gravitáció segítségével fordulnak meg.
Beszámol a hírről az amerikai „Livescience” és stúdiófelvételt készít a felfedezésről a kanadai rádió.
Domokos Gábor az MTA levelező tagja, Várkonyi Péter pedig Magyari Zoltán ösztöndíjas kutató. Mindketten a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Szilárdságtani Tanszékének oktatói.
Kapcsolat, további információ: 06-309-502-307, domokos@iit.bme.hu
Fotó: Szabó Tímea, Domokos Gábor (sorozatkép)
Forrás: BME
|